TKDK / IPARD Kapsamındaki Hibeler – Önemli Detaylar

TKDK Hibe Programı Nedir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), ulusal kalkınma plan, program ve stratejilerinde öngörülen ilke ve hedefler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakları da kapsayacak şekilde, kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmektir. Avrupa Birliği’nin aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturduğu Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın, Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında hazırlanan IPARD Programı’nın uygulanmasından sorumludur. Faydalanıcılara uygun harcamalar
karşılığında sağlanan ve %50 ile %65 arasında değişen mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eşfinansmanıyla oluşturulan IPARD Programı Fonudur.

Yenilenebilir Enerji

TKDK, 1 MW Üst Sınır olmak şartıyla, IPARD Programı kapsamında İşletmenin/Tesisin kendi tüketimine yönelik yenilenebilir enerji yatırımları destek kapsamına almıştır.

TKDK Destekleme Alabilecek İşletmeler

TKDK Uygulama Yönetmeliği 302-7 Bendi kapsamında ;
•Et ve Süt hayvancılığı,
•Kanatlı Hayvancılık,
•Soğuk Hava Depoları ve İşleme Tesisleri,
•Kırsal Turizm içi yapılan pansiyon veya moteller

Yatırım Yeri

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat

Yatırım Süresi

Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 12 (on iki) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.

Etiketler ;  GES TKDK / IPARD Kapsamındaki Hibeler
Efekt Solar Tüm Hizmetler için tıklayınız.
Google Çatı GES Kurulumu yapan firmalar araması