Mevzuat ve Teşvikler

Mevcut Mevzuat

12 Mayıs 2019 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi enerji tüketimi olan işletmelerin Lisanssız GES kurabilmesi için dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. GES Kurulumu yapılan işletmenin ürettiği elektrik için 10 yıl alım garantisi mevcuttur. Daha sonra yapılan güncellemelerle birlikte yürürlükte olan maddeler kısaca;

  • Yönetmelik 5.1.c maddesi, aylık mahsuplaşmalı TEDAŞ Satışlı GES Yapılabilme koşullarını belirler.
  • Yönetmelik 5.1.ç maddesi, aylık mahsuplaşmalı TEDAŞ Satışsız GES Yapılabilme koşullarını belirler.

1 – Kararnamenin 5.1.c maddesine göre, her işletme sözleşme gücü üst limit olmak koşuluyla çatı ve cephe uygulamaları yapabilecektir. Yine farklı tüketim noktaları olsa dahi, aynı tüzel veya gerçek kişiliğe sahip işletmeler, uygun olan çatıya / çatılara / araziye GES kurabilir.

2 – Tarımsal aboneliğe sahip tüketiciler, aynı parselde olmak üzere, yine 5.1.c maddesi kapsamında TEDAŞ Satışlı olmak üzere, parselin bir bölümüne arazi tipi GES veya çatı tipi GES kurabilir. Burada yine üst sınır sözleşme gücüdür.

3 – OSB’de faaliyet gösteren işletmeler, yönetmeliğin 5.1.c maddesi uyarınca çatı alanının kuruluma uygun olmaması veya çatı alanının kurulum için yetersiz olması durumunda, sözleşme gücü üst sınır olmak koşuluyla, çatı alanının yanı sıra bulunduğu parsel alanının %25’ine kadar GES Kurabilir.

  • TÜKETİMİ OLAN HER İŞLETME VE MESKEN İÇİN SÖZLEŞME GÜCÜ KADAR GES KURMA İMKANI
  • AYLIK MAHSUPLAŞMA İLE TATİL GÜNLERİNDE GELİR KAYBI YOK
  • HAT KULLANIM BEDELLERİNDE, TÜKETİM FAZLASI ENERJİ İÇİN %100, TEDAŞ’TAN ALIŞ YÖNÜNDE %50 İNDİRİM
  • OSB İŞLETMELERİ İÇİN BULUNDUĞU PARSELDEKİ ARAZİYE DE GES KURMA İMKANI
  • TARIMSAL SULAMA ABONELERİNE ARAZİYE GES KURULUM İMKANI

Etiketler ;  GES Santral Kurulumu Mevzuat ve Teşvikler
Efekt Solar Tüm Hizmetler için tıklayınız.
Google Çatı GES Kurulumu yapan firmalar araması

İŞİMİZ ENERJİ, GÜCÜMÜZ GÜNEŞ

Enerji Sektöründe 20 yıla yakın sahip olduğu tecrübe ve güçlü ilişkilere dayanan müşteri portföyü bulunan bir ekibin iş birliği sonucu doğan EFEKT SOLAR, başta Güneş Enerji santralleri için anahtar teslimi hizmet vermekte olup, gelişen teknolojiler ve talepler ile birlikte enerji sistemlerinin tümünde var olmayı hedeflemektedir.